Jaki jest najzwinniejszy samolot w grze ? ZSSR - I-15 (Rezerwa), I-153 (wersja z 4 km na BR 2.0), I-153P (z 2x 20mm na BR 3.7) oraz I-16 typ 27 i 28 (z 2x 20mm na BR3.7 - trochę mniej zwrotne niż I-153P, ale i tak biją na głowę samoloty innych nacji.). Bardzo zwinne są też japońskie Ki-10 (Rezerwa) oraz Ki-43 (szczególnie wersja III na BR 4.3, którą można wykręcić prawie wszystko na jej BR). Bardzo zwinne są również wszystkie angielskie Spitfire, ale nimi trzeba umieć latać (ja nie umiem).
Myśliwce japońskie a niemieckie Japońskie samoloty są mało odporne na ostrzał przeciwnika. Karabiny maszynowe są mało skuteczne. Działka lepsze, ale i tak gorsze niż innych nacji. Myśliwce są bardzo zwrotne, ale zwykle trochę wolniejsze niż myśliwce innych nacji (przynajmniej część). Niektóre jak Ki-43 wyjątkowo dobrze się wznoszą. Bombowce mają stosunkowo mały udźwig - z wyjątkiem 2 ostatnich, które są wyjątkowo nieruchawe. Bombowce mają słabszą obronę niż bombowce USA, ale jako jedne z nielicznych posiadają (w niektórych przypadkach) działka 20mm w wieżyczce/wieżyczkach. Niemieckie maszyny są mniej zwrotne (jedne z najmniej zwrotnych myśliwców w grze), ale uzbrojenie mają skuteczniejsze. Myśliwce BF mają zwykle tylko jedno działko + KM (ale można czasem podczepić gondole z 2 dodatkowymi), FW nawet cztery + KM. Bombowce mają duży udźwig, ale słabą obronę (mój ulubiony bombowiec Do 217 E-4 może przenosić 4x 1000kg i wyjątkowo posiada 20 mm do obrony). Ogólnie japońskie myśliwce są bardziej do DF (ale są wyjątki), a niemieckie do EF. Osobiście wolę grać samolotami niemieckimi.
Jak trenować latanie w tej grze ? W samouczku nauczyć się podstaw. W lotach testowych można trenować manewrowanie i akrobacje oraz poćwiczyć niszczenie celów naziemnych. W misjach pojedynczych walczysz z samolotami i niszczysz cele naziemne - jeśli zawalisz to możesz zacząć od początku (nic to nie kosztuje) i nikt obcy nie widzi co robisz. Są również misje własne, które możesz stworzyć według własnego scenariusza (np. według tego co chcesz trenować) lub pobrać misje stworzone przez innych graczy.
Najdziwniejszy Brytyjski samolot Najdziwniejszy pod jakim względem? Zabawny jest Swordfish Mk I - powolnym, słabo uzbrojony i ledwo trzyma się powietrza (choć i tak daleko mu pod tym względem do radzieckiego Po-2). Ciekawie się lata Wirraway-em (co prawda to maszyna australijska, ale jest w drzewku GB), który daje dużo zabawy i radości z gry . Z kolei najbardziej irytujący według mnie (ale dotyczy to tylko trybu zręcznościowego) jest Tempest Mk V (Vickers P) - maszyna z 2 działkami 47mm. Działka strzelają tylko ogniem pojedynczym i tylko amunicją przeciwpancerną, a przed wymaksowaniem nie są zbyt celne. Bardzo ciężko tym zestrzelić samolot, a przy nalocie na np. czołgi trzeba dokładnie celować i lecieć w miarę równo co czyni ten samolot łatwym celem dla myśliwców. P.S. Niedługo nowy patch i nowe maszyny - może trafi się coś jeszcze dziwniejszego.
Kiedy będzie najbliższy większy event w grze? Tego niestety nikt nie wie. Obecnie toczy się jakiś turniej i gracz, który zdobędzie najwięcej punktów wygra złoto, ale turniej trwa już kilka dni i niektórzy mają już kilkadziesiąt godzin gry za sobą (a więc duuuuużo punktów) więc nie ma sensu się teraz przyłączyć do turnieju. Podejrzewam, że jakieś eventy będą niedługo (może już w weekend) ponieważ zaczynają się wakacje.
Czy da się trenować latanie w tej grze? Istnieje samouczek - w nim poznaje się podstawy: manewrowanie, start, lądowanie, strzelanie z karabinów, bombardowanie. Ponadto każdym samolotem można odbyć lot testowy (nawet wielokrotnie), by poznać jego model lotu i uzbrojenie. Istnieją również misje pojedyncze (dla jednego gracza, przeciw botom). Można stworzyć też własne misje w edytorze.
W jakie myśliwce polecacie iść Rosyjskie czy Niemieckie? Rosyjskie - duży wybór maszyn, które są bardzo wytrzymałe i mają dużą siłę ognia. U Niemców w środku drzewka są w zasadzie tylko Bf-y (w miarę zwinne, ale słabo uzbrojone) i Fw-y (ciężkie z dużą siłą ognia). Myśliwce dwusilnikowe mają lepsze Niemcy, ale ciężko się nimi gra. Osobiście radzę wypróbować wszystkie nacje - w końcu nic na tym nie stracisz, a może polubisz np. zwrotność myśliwców japońskich.
Jakie myśliwce wybrać? USA lub ZSRR - te nacje mają najbardziej zróżnicowane myśliwce, zarówno pod względem uzbrojenia (np.: dużo karabinów lub 2, 4 działka 20mm lub działko większego kalibru i km) jak i modelu lotu (np.: ciężkie P-47 / zwinne P-63). Poza tym obie nacje mają ciekawe szturmowce/lekkie bombowce oraz cięższe bombowce.
Zakup samolotu premium. Zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś samolotu premium, ale będzie mi szkoda pieniędzy, jeśli pewnego dnia będzie można go dostać w prezencie czy jako wygrana w turniej lub czymś podobnym. Wiem, że na eventach wygrywa się premki, ale to są maszyny albo tworzone specjalnie na te okazję, albo do kupienia za złote orły. Pytanie brzmi: Czy kiedyś rozdawano maszyny zestawów np. Zestaw Dewoitine D.520?