1
kifu.makaron9

Serwer minecraft, wszystko co musisz wiedzieć!

Dodał(a) kifu.makaron9 17.08.2020, 23:05

Cześć, na pewno wiele osób tak jak i ja wraca po latach do minecrafta aby pograć ze znajomymi i poczuć te "jak to kiedyś było"... Na pewno spora część tych osób woli grać na serwerach własnych i chciałaby je hostować na swoim komputerze ze względu na długie oczekiwania i mała ilość ramu na takim np. Aternosie. A więc są 2 podstawowe metody hostingu własnego serwera. Pierwsza z nich to serwer na VPN (Hamachi itd.), a druga to port forwarding, które takiej sieci vpn nie wymaga. Odnośnie tego pierwszego, stanowczo odradzam używania hamachi, w większości przypadków nie można się połączyć z serwerem (connection lost), w tutorialach na YouTube możecie natknąć się na dodawanie wyjątków dla hamachi w zaporze, wyłączanie zapory zmienianie czegoś tam, zmiana sieci z publicznej na prywatną... Mi to nie pomogło i nadal miałem problem z połączeniem do serwera, w internecie znalazłem dobrą alternatywę hamachi, jest to aplikacja Radmin VPN, dostępna za darmo i nadal aktualizowana, obsługa jest niemal identyczna jak w hamachi więc bez obaw o skomplikowane działania. Aplikacja w dodatku nie wymaga zakładania konta. A więc skoro już stworzyliście sieć i zaprosiliście swoich znajomych, a wszystkie kropeczki świecą się na zielono to możecie przejsc do grania na wcześniej założonym serwerze (oczywiście adres IP w Serverproperties podajecie ten widoczny w aplikacji vpn). Jeżeli natomiast ktoś ze znajomych nie świeci się na zielono, jest to prawdopodobnie spowodowane zaporą Windows Defender, dla mało zaawansowanych najlepiej ją całkowicie wyłączyć i nie bawić się w reguły.

A drugą opcja o której mówiłem czyli port forwarding zajmiemy się teraz. Jest jedna, BARDZO WAŻNA kwestia, aby porty faktycznie były otwarte i można było hostować serwer bez problemów, istnieje bardzo wysoka szansa, że najpierw będziecie musieli wykupić usługę Statycznego IP Publicznego u operatora internetu. W Orange taka usługa kosztuje 20zl miesięcznie plus opłata aktywacyjna. A więc tutaj należy się zastanowić czy to wam się opłaca... Na pewno jeśli chcecie hostować serwer na większą skalę i macie maszynę dedykowaną pod takie przedsięwzięcia, odpowiedź brzmi tak. Gdyż 20zl miesięcznego abonamentu jest tańsze od hostingu serwera z np 6GB ram, ale jeśli chcesz hostować serwer dla znajomych jednakże mieć więcej Ramu niż ten 1GB to już bezcelowe, zapłacisz podobną cenę jak za hosting w np enderchest a niepotrzebnie musisz bawić się w konfigurowanie portów itd.
Także wam już pozostawiam wybór między vpn, własnym "dedykiem", a hostingiem online. Chciałem tutaj poruszyć najważniejsze kwestie PRZED założeniem serwera. O czym należy wiedzieć zanim zmarnujecie 5g na tworzenie czegoś co nie działa. Mam nadzieję, że pomogłem ludziom, którzy taki problem mieli.


Aby komentować, zaloguj się.
1

kifu.makaron9

17.08.2020, 23:09

Zanim zmarnujecie 5 godzin ***
Gdyby ktoś się zastanawiał czy to jakieś spiski kosmicznego 5G :'D